حقوق مادی قابل انتقال به غیر ( اعم از حقیقی یا حقوقی ) اشاره کرده که یکی از آن ها حق پخش از رادیو و تلویزیون است. بنابراین پخش آثاری همچون مستند ، سریال های تلویزیونی یا فیلم های سینمایی اعم از داخلی یا خارجی یا برنامه های یک سازمان پخش خارجی از سازمان صدا و سیما از دو فرض خارج نمی باشند ؛ در فرض اول با توجه به قانون مالکیت فکری فعلی ایران یا کشور خارجی مربوطه آثار در شرف پخش به دلیل انقضای مدت از دسته آثار قابل حمایت خارج شده و در حیطه آثار عمومی قرار گرفته باشند ، پخش آن ها در این صورت نیاز به انعقاد قرارداد و بالطبع پرداخت ما به ازایی نخواهد داشت ، هر چند این امر مجوز تجاوز به حقوق معنوی آثار مذکور نبوده و حمایت از آن حقوق همچنان به قوت خود باقی است. در فرض دوم مدت زمان حمایت از حقوق مادی آثار هنوز به پایان نرسیده ، در نتیجه بسته به اینکه اثر را جمعی تلقی کنیم ، مدیری که اثر با ابتکار خویش اقدام به تولید اثر سمعی و بصری نموده، مالک حقوق مادی فیلم می شود که می تواند تمام یا بخشی از این حقوق مادی را به سازمان صدا و سیما منتقل نماید. اما اگر اثر را مشترک محسوب و اشخاص حقیقی متعدد اقدام به ساخت یک اثر نموده باشند ، به دلیل آنکه تمامی آن ها پدیدآورنده اثر می باشند ، انتقال حقوق مادی و نتیجتاً حق پخش رادیویی و تلویزیونی اثر با رضایت همگی آن ها قابل انتقال به صدا و سیما می باشد. در این صورت سازمان صدا و سیما در قبال پرداخت مبلغی به مالک اثر اعم از اینکه تولید کننده حقیقی یا حقوقی باشد و یا اینکه یک سازمان پخش دیگر باشد ، مجوز بهره برداری از اثر را به دست می آورد. واضح است که حقوق مجریان و تولیدکنندگان آثار صوتی از دیگر آثار حقوق مرتبط نیز از قواعد گفته شده مستثنی نبوده ، یعنی در پخش اجراها و آثار صوتی از سازمان صدا و سیما همانند کلیه آثار ادبی و هنری انعقاد قرارداد جهت دارا شدن تمامی یا بخشی از حقوق مادی لازم است. نکته حائز اهمیت آنکه اجازه حق پخش تلویزیونی اثر با اجازه حق پخش رادیویی اثر دو مقوله جدا از هم است. به بیان دیگر وضع انحصاری سازمان صدا و سیما در اغلب کشورها این فرض را به ذهن متبادر می سازد که این دو حق یکی بوده و نیاز به اجازه مجدد نیست ، این در حالی است که اگر قرارداد واگذاری چنین اجازه ای نداده باشد ، بنابر تفسیر مضیق قراردادهای واگذاری و در صورت بروز تردید ، نمی توان اجازه پخش تلویزیونی یک اثر را به عنوان پخش رادیویی تلقی نمود و بالعکس. حتی در یک تفسیر مضیق تر حق پخش تلویزیونی یک اثر در یک کانال تلویزیونی به معنای مجوز پخش همان اثر در سایر کانال های تلویزیونی نمی باشد.
گفتار دوم : شرایط حمایت از مصادیق حقوق مرتبط
برای اینکه بتوانیم از مصادیق حقوق مرتبط شامل اجراها، آثار صوتی و آثار رادیویی و تلویزیونی حمایت کنیم ، لاجرم رعایت معیارهای چندی لازم است. قاعدتاً شرایطی که در مبحث اول و برای حمایت از پدیدآورنده مطرح کردیم ، به طور جامع نسبت به حمایت از دارندگان حقوق مرتبط قابل اعمال نمی باشد. نکته جالب توجه آن که در کنوانسیون رم به شرایط لازم جهت حمایت از حقوق مرتبط اشاره ای نشده و تنها به اصل رفتار ملی اشاره شده است. قوانین فعلی ایران هم دارندگان حقوق مرتبط را به شکل جدا بررسی ننموده که حال بخواهد شرایط حمایت از آثارشان را بیان نماید. پیش نویس لایحه جدید نیز در تدوین بخش حقوق مرتبط ، به کنوانسیون رم توجه داشته و این خود موجب گردیده تا همانند کنوانسیون در زمینه بیان شرایط مسکوت باشد. نهایتاً با توجه به دسته بندی های ارائه شده در مبـحث قبل در بیان شرایط حمایت از پدیدآورنده و نهایتاً کلیات حقوق مالکیت فکری شرایط حمایت از دارندگان حقوق مرتبط را در ادامه بررسی می کنیم.

اینجا فقط تکه های از پایان نامه به صورت رندم (تصادفی) درج می شود که هنگام انتقال از فایل ورد ممکن است باعث به هم ریختگی شود و یا عکس ها ، نمودار ها و جداول درج نشوندبرای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  ۴۰y.ir  مراجعه نمایید.

رشته حقوق همه گرایش ها : عمومی ، جزا و جرم شناسی ، بین الملل،خصوصی…

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *