سونی امروز به صورت رسمی گزارش خود از سال مالی ۲۰۱۵ رو منتشر کرده و برابر این گزارش درآمد کلی این شرکت با کاهشی ۱.۳ درصدی به ۷۱.۷ میلیارد دلار رسیده. ژاپنیا در بحث سود خالص هم رشدی ۶۶۶.۸ درصدی داشتن و به رقم ۲.۷ میلیارد دلار درست پیدا کردن؛ در آخر برند نامبرده خاطر نشون می سازه اصلی ترین دلیل شیب ملایم کاسته گشتن از درآمد برمیگرده به نبود موفقیت واحد تلفنای هوشمند و فروش نرفتن اجناس این بخش.

اما بیایید نگاهی دقیق تر به جزئیات گزارش مالی سونی داشته باشیم:

  • واحد موبایل برند مورد بحث هنوزم یه گلوگاه هستش که  نمی تونه موفقیتی رو به دست بیاره. این واحد زیان عملیاتی ۵۴۴ میلیون دلاری رو رقم زده، عددی که ۵۷.۴ درصد بیشتر از قبل بینی انجام شده به وسیله خود شرکت در سال پیشه. نگفته نمونه هر چند اندازه زیان عملیاتی در قیاس با یه سال قبل که ۲۱۷.۶ میلیارد ین بود کم شده، ولی هنوزم مشخص نیس که چه زمان سونی موبایل می تونه به سود دهی برسه و واسه اینکار دقیقاً چه برنامه هایی رو دنبال می کنه.
  • در هنگامه فعلی باید بگیم کار و کاسبی بازی سونی، ستاره بی چون و چرای این شرکت بلند آوازه هستش. واحد نامبرده در بحث فروش رشدی ۱۱.۸ درصدی داشته و عایدی عملیاتی ۷۸۵ میلیون دلاری رو در کارنامه خود جای داده که با افزایشی ۸۴.۳ درصدی برابری می کنه. شرکت مورد بحث هنوزم می تونه انتظار درخواست بیشتر واسه سخت افزارها و نرم افزارهای مربوط به پلی استیشن رو داشته باشه؛ طی سال جاری میلادی بنا هستش تا پلی استیشن VR، که پلتفرمی جدید و نوپا حساب می شه، به بازار بیاد و در عین حال شنیده ها از در راه بودن نسخه ای به روز شده از PS4 هم خبر میدن. سونی موفق شد تا ۱۷٫۷ میلیون کنسول پلی استیشن ۴ طی سال مالی گذشته به بازار عرضه کنه.
  • در بخش دوربینا اندازه فروش، رشد و سقوط چندانی رو به خود ندیده و درآمد واحد مربوطه با کم شدن کم ۱.۷ درصدی روی ۶.۲۹ میلیارد دلار وایس تاده. سونی میگه بازار افت و خیز چندانی نداشته ولی تمرکزشون روی مدلای پیشرفته تر موثر واقع گشته و عایدی عملیاتی اونا با ۷۲.۷ درصد رشد برابر ۶۳۸ میلیون دلار شده.
  • بحث سرگرمیای خونگی و صوتی هم شرایط مشابه دوربینای ژاپنیا رو داشته. از درخواست کلی در رابطه به اجناس این بازار که تلویزیونا و دیوایسای صوتی هم در اون جای گرفتن ۶.۴ درصد کم شده، اما با این حال عایدی عملیاتی ۱۰۹.۸ درصد رشد کرده و برابر ۴۴۷ میلیون دلار بوده.
  • اجازه بدین در آخر به واحد دیوایسای سونی بپردازیم، بخشی که در اون سنسورهای تصویر ورداری، باتریا و… به تولید می رسن. در این بخش عدد کمتر از انتظار ۵۲۸ میلیون دلار واسه درآمد عملیاتی رو تماشاگر هستیم و ً اینجور رقمی به وجود اومده به وسیله فروش نرفتن ماژولای دوربین به میزانی که انتظار می رفته. بخش نامبرده تا قبل از این سنسورهای دو شرکت مهم، یعنی سامسونگ و اپل رو تامین می کرد، ولی دلایل روایت گر این هستن که این واحد مشتری مهم رو از دست داده هر چند که شرکت مادر حاضر نیس نامی رو افشا کنه.

براساس گزارشی که در بالا به اون پرداختیم، پیش بینی آینده سونی خیلی سخت به نظر می رسه. طی هفته گذشته غول تکنولوژی ژاپنی به دلیل کاهش درخواست واسه ماژولای دوربین تولیدی اش برآورد خود از عایدی عملیاتی اش رو از ۳۲۰ میلیارد به ۲۹۰ میلیارد ین کم کرد؛ اتفاقی که شاید کسی انتظارش رو نداشت، چون واحد تولید سنسورهای دوربین سونی همیشه جزو موفق ترینای بازار مربوطه اش بوده.

این شرکت واسه سال مالی ۲۰۱۶ هم هنوز برآوردی رو منتشر نکرده و این رو به ماه می انداخته. سونی گوید لازمه قبل از هر چیز خسارتی که به خاطر زلزله های گذشته به بعضی از خطوط تولید و کارخانجاتش وارد شده رو بررسی کنه. حال باید منتظر موند و دید گذر ایام چه بر سر ژاپنیا میاره و اونا دوباره برفراز قله های موفقیت صعود می کنن یا در سراشیبی سقوط قرار می گیرن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *