بعضی وقتا ما احساس میکنیم وقتی که همه شرایط به خصوص شرایط اجتماعی واسه ما مناسب باشه، اون زمان مناسب واسه شروع یه کار و کاسبی و ایجاد کارآفرینیه اما در این مطلب از کارآفرینان دوران جنگی نام می بریم که در شرایط بد امنیتی ایجاد شدن.
کارآفرینی

سرفصل محتوا

    • فلسطین کارآفرینی از راه اینترنت
    •   زنبورها به افغانستان میان
    • افغانستان

  •   زنده کردن لیبریا به دست نسل جدید زنان کارآفرین
  •   کارآفرینان سوری و بازسازی خرابیا

فلسطین کارآفرینی از راه اینترنت

فلسطین بیشتر از نیم قرنه که در جنگ هست. مناقشات سیاسی و اشغالگری این منطقه از جهان رو همیشه صحنه کشتار مردم بیگناه کرده. زیر شلیک گلوله و نارنجک، محیط مناسبی واسه راه اندازی کسب وکار ایجاد نمی شه. با این حال، اوایل سال ۲۰۱۴، پلت فرم Arabreneur که به کارآفرینان جوون در خاورمیانه کمک می کنه، بیشتر از ۴۰۰ هزار دلار در استارت آپای فلسطینی مثل فریقک (Fariqak بازی فانتزی فوتبال به صورت آنلاین) و کاراز (Karaz، پلت فرمی واسه مشاوره به زوجای جوون) سرمایه گذاری کرد.تعداد خیلی از جوانان فلسطینی این روزا اینترنت رو راهی واسه پیشرفت در شرایط سست کشورشون یافته ان و استارت آپای اونا حتی در رویدادهای کارآفرینی مثل استارت آپ ویکند رام الله حضور پیدا می کنن.

دلار

  زنبورها به افغانستان میان

خیلیا احتمال میدن در چند دهه آینده، زنبورها منقرض شن. در سال ۲۰۱۳ آمریکا به تنهایی تماشاگر کاهش ۲۳ درصدی جمعیت زنبورهای خود بوده. به گفته «دفتر حسابرسی ملی» بریتانیا، ارزش خرده فروشی فرآورده های حاصل از گرده افشانی زنبورها به حدود یه میلیارد پوند در این کشور می رسه.این وسط، این خبر دلگرم کننده س که زنبورداری در افغانستان تبلور پیدا کرده. اهمیت حیاتی صنعت زنبورداری به عنوان یه منبع زندگی سالم و دائمی، افغانستان رو به طرف این کسب وکار جهت داده. این روند اثری خیره کننده بر اقتصاد کشاورزی افغانستان داشته و پتانسیل زیادی واسه تنوع سازی بیشتر اون ایجاد کرده.

  زنده کردن لیبریا به دست نسل جدید زنان کارآفرین

اودلیا آکولیته واسه فرار از جنگ داخلی خونین کشورش لیبریا، خونه اش رو ترک کرد و به نیجریه رفت. وقتی بعضی وقتا به لیبریا برمی گشت تا به خونواده اش سر بزنه، مردم بیکاری رو می دید که گوشه ای نشسته بودن و حس می کرد باید بخشی از یه تغییر در جامعه اش باشه. این رویا نزدیک به یه دهه با اون بود. پس از برگشت به لیبریا اون تنها فرد خونواده بود که به دانشگاه رفت و شغل خوبی تو یه شرکت مخابراتی پیدا کرد. اما یه سال بعد، اودلیا شرکت خدمات خونگی JET-Del رو ساخت؛ استارت آپی که می خواد به بزرگ ترین شرکت خدماتی لیبریا تبدیل شه. بعد از ویرانیای بحران ویروس ابولا، بهداشت و پاکیزگی به اولویت ذهنی مردم تبدیل شده بود و JET-Del خودشو بخشی از راه حل این موضوع می دونست.اودلیای ۲۶ ساله عضو نسل جدیدی از کارآفرینانه که بعد از پایان پیدا کردن یه جنگ داخلی طولانی در سال ۱۹۹۷ می خواد به زنده کردن اقتصادی کشورش کمک کنه. اون میگه: «می دونستم خدمات خونگی کمک می کنه به افراد زیادی واسه کار آموزش بدهم.» اون JET-Del رو با ۵۰۰ دلار پس انداز خودش راه اندازی کرد و حالا ۶۵ کارمند قراردادی داره که ۸۵ درصد اونا رو زنان تشکیل میدن و اکثرشون هم تحصیلات رسمی ندارن. این زنان ماهانه ۱۵۰ دلار درآمد دارن.

راه حل

  کارآفرینان سوری و بازسازی خرابیا

وقتی به اقتصاد سوریه فکر می کنیم، اولین موضوعاتی که به ذهن می رسن تحریما، تورم شدید، بیکاری و فقر است. هیچکی به کارآفرینی فکر نمی کنه. اما در کمال تعجب، با اینکه جنگ خیلی از کسب وکارها و زیرساختا رو از بین برده، کارآفرینی در این کشور در حال رشد است و باحال تر اینه که بیشتر این کارآفرینان رو زنان تشکیل میدن. گزارشی که همین امسال منتشر شد، نشون داده ۶/ ۱۷ درصد کارآفرینان در سال ۲۰۱۵ شروع به کار روی ایده های استارت آپی جدید کردن و این رقم در سال ۲۰۱۶ به ۲/ ۳۱ درصد زیاد شده. هم اینکه، زنان حالا ۴/ ۲۲ درصد جمعیت کارآفرین در سوریه رو تشکیل میدن که این رقم در سال ۲۰۰۹ تنها ۴/ ۴ درصد بوده.مثلا «مجیب» یه پلت فرم عربیه که به کاربران خود امکان میده چت باتای عربی واسه استفاده شخصی خودشون بسازن و بخش خدمات مشتری تو یه سایت یا دستورالعملای یه دستگاه رو عربی کنن. مجیب به دست سه دانشجوی مهندسی کامپیوتر و تنها ظرف چند ماه ایجاد شده.

دانشجو

گلین (Glean) استارت آپ دیگه ایه که ماشین ظرفشویی با انرژی خورشیدی تولید می کنه. این ماشین ۶۰درصد کمتر از ماشینای معمولی برق مصرف می کنه و مصرف آب کمتری هم داره.یمن ابوجیب، مخترع این دستگاه، در حال گفتگو با سرمایه گذاران عربستانی و اروپاییه تا ماشین ظرفشویی خود رو به تولید انبوه برسونه.دو دانشجوی دانشگاه دمشق استارت آپ «رماز» رو راه اندازی کردن که یه پلت فرم آنلاینه و کدنویسی به زبون عربی رو درس میده. رماز اصول اولیه پیشرفت وب مثل HTML و CSS رو تدریس می کنه و کودکان ۷ تا ۱۳ سال رو هدف قرار داده.این داستانای کوچیک از دل درگیریای بزرگ بیرون اومده ان و درس ساده ای که از اونا میشه گرفت اینه که مشکلات، تنها راه به طرف یه راه متفاوت هستن.

مشکلات

منبع: ایران کار و کاسبی