اگه کارآفرین هستین خوب با اون احساسی که هر روز هنگام اراده کردن واسه ترک محل کار خود دارین، آشنا هستین. تو ذهن خود کوه کارای باقیمونده رو در مقابل چیزایی مثل ورزش، خونواده، فرزندانتان، استراحت و چیزای دیگه ای به جز اینا سبک و سنگین میکرد. بر خلاف بیشتر مشاغل، این خود شمائید که باید تصمیم بگیرین چه وقت محل کار خود رو ترک کنین، و این کار هر روز شماس.

اگه سالای ابتدایی شروع کار شرکت خود رو می گذرونین، به احتمال زیاد تصمیم به ادامه کار میگیرین. کار سخت و ساعتای متمادی کاری حقیقت هستن و هر کسی که خلاف این میگه خودش کار و کاسبی ای به راه نینداختهه. اما اگه شما سکاندار شرکتی هستین که ثباتی نسبی پیدا کرده، عادت اضافه کاریِ بیشتر از حدی که شایدً طی چند سال در خود پرورانده اید از اون دست مواردی است که باید خیلی زیادً به فکر ترک کردنش باشین. در ادامه میگیم به چه دلیل.

با سایت ما همراه باشین.

اضافه کاریِ همیشگی به بهره وری شما آسیب می زنه

وقتی احساس می کنین می تونین کاری رو «آخر وقت روزانه» انجام بدین به خودتون این تصور غلط رو تحمیل می کنین که وقت بسیار زیادی واسه انجامش دارین اگه اینطور نیس. شما با این تصور غلط، خود رو از فشاری که شما رو مجبور به توقف کار می کنه محروم می کنین. تعهد به ترک محل کار تو یه زمان مشخص و منطقی به صورت روزانه حد و حدودی واسه شما تعیین می کنه و می تونه واسه شناسایی و اولویت دهی دقیق کارا به شما انگیزه بده.

ترک به موقع محل کار به شما نظم میده

ترک به موقع محل کار در عین انجام مهمترین کارای موجود، به این معناست که باید نظم داشته باشین. این یعنی ملاقاتای بی هدف، نوشتن و خوندن ایمیلای سه صفحه ای ممنوع. یعنی بیرون رفتن به هوای کارای غیر لازم ممنوع. کل این داستان به معنی این میشه که باید دست دست کردن بسیار کمتری به خرج بدین. این نظم نه فقط بر توانایی شما در انجام کارای مهم اثر مثبت داره، بلکه واسه کل زندگی کاری و شخصی شما منافع زیادی به ارمغان میاره.

اگه واسه خودتون وقت بذارین کیفیت کار شمام بهتر میشه

دیگه اینکه، اگه به طور مرتب محل کار خود رو به موقع ترک کنین، بدون معناست که به کارایی مثل ورزش، وقت گذروندن با عزیزان، استراحت و پرداختن به دیگر علاقمندی هاتون هم می رسین. تا وقتی که در زمان غیر کاری خود راه خوبی واسه دور نگه داشتن استرسهای کاریتون داشته باشین، تموم اینا منتهی به بهتر شدن کیفیت کاری که انجام می دید می شه.

این کار به شما کمک می کنه آدم بهتری باشین

اگه بدونین وقتی که خارج از محل کار خود هستین رو چیجوری بگذرونین به احتمال زیاد به رشد شخصی خود کمک می کنین. ترجیح شما کدامه؟ اینکه کسی باشین که به خاطر مشغله زیاد، زندگی شخصی نداره یا کسی که از خودش مراقبت می کنه، ذهن خودشو پرورش میده و با وقت گذروندن با عزیزانش روحیه بهتری داره؟ وقت گذاشتن واسه خود به شما کمک می کنه بهتر کار کنین، اما دلیل واقعی واسه انجام این کار اینه که زندگی شما تک بُعدی نباشه.

اینجوری شک نداشته باشینً مدیر بهتری هستین

کارمندانتان اگه شما رو در همه حال مشغول کار ببینن، به طور غیر مستقیم این فشار رو بر دوش خود احساس می کنن که فارغ از چیزی که شما می گین، اونا هم باید همین کار رو بکنن. با ترک به موقع محل کار و تبدیل شدن به الگویی واسه اونا، خودتون و اونا رو از این فشار برهانید. این کار به همه اجازه میده محل کار رو به موقع ترک کنن و از طرف دیگه به شما این امکان رو میده که در صورت اضطرار بتونین از اونا بخواین بیشتر بمونن.

اما «به موقع» در کار و کاسبی شما یعنی کِی؟ با در نظر گرفتن تجربه ای که از کار کردن با کارآفرینان جور واجور در بخش اجرایی به دست اومده، گرفتن این زمان بندی نیاز به آزمون و خطا داره که این آزمون و خطا بیشتر به کمک یه مربی یا مشاور به بهترین راه آسون کردن می شه. پیشنهاد کلی اینه که اول یه تغییر کوچیک رو در نظر بگیرین، اونو عملی کنین و بعد ببینین شرایط چیجوری پیش میره. هدف ما شیرجه رفتن داخل یه تغییر بزرگ به سبک گانگهو نیس، بلکه باید گذاشت این تغییر با گذشت زمان تبدیل به یه عادت شه.

امتحان کنین. محل کار خود رو به موقع ترک کنین و ببینین این کار چه تأثیری بر کار و کاسبی و زندگیتون می ذاره.