اقدامات غیرحرفه ای که بعضی از کانالای تلگرامی و صفحات پرطرفدار اینستاگرامی انجام میدن رو نمی شه نامی براش انتخاب کرد، مگه «پیج شویی»!

شاید واسه شمام تا حالا اتفاق افتاده باشه که در بین چرخ زدنای روزانه تون در اینستاگرام به پیجایی(صفحات) برخورده باشین که هیچ وقت اونا رو فالو نکرده باشین و یا در لیست کانالای تلگرامی تون، عضو کانالی شده باشین که هیچ وقت به اون نپیوسته(join) باشین.

این اتفاق از دو حالت خارج نیس؛ یا اون که شما رو بعضی موسسات در اون کانال یا صفحه عضو کردن و یا اینکه عنوان کانال یا صفحه ای که در اون بودین، عوض شده.

موضوعی که در هر دو حالت نه حرفه ایه و نه اخلاقی؛ چون که کاربر بسته به ذائقه و نیازش کانال و یا صفحه ای رو انتخاب کرده و عضوش شده اما صاحب صفحه یا کانال که به هردلیلی نخواسته به فعالیتش ادامه بده، با ندیده گرفتن مخاطبانش، بدون اطلاع قبلی صفحه رو به شخص و یا مجموعه ای دیگه که شاید هیچ سنخیتی با اون موضوع قبلی نداشته باشه، واگذار می کنه.

سرفصل محتوا

  •  بالاآوردن پیج با روشای غیراخلاقی
  • به دام افتادن سیاسیون
  •  ترفند اینستاگرام، این بار در تلگرام
  •  نشانی کانالایی که به اسمشوننمی خوره
  • این «پیج شویی» از کجا آب می خوره؟
  • اون روی سکه تغییر صفحات مجازی

 بالاآوردن پیج با روشای غیراخلاقی

این اقدام در اوایل به وسیله خیلی از سودجویان مورد استفاده قرار می گرفت؛ اونا با منتشر کردن محتواهای غیراخلاقی و یا جنسی درصدد جذب مخاطب برمی اومدن و پس از پرفالوور شدن صفحه، محتواهای قبلی رو پاک و به فروش می رسوندن.

به دام افتادن سیاسیون

البته اینجور حرکت مشابهی رو هم بعضی صفحات سیاسی هم انجام دادن به طور مثال صفحه اینستاگرامی ظریف که مدتا قبل از انتخابات دوره دوازدهم ریاست جمهوری فعالیت داشت و حتی منبع خیلی از رسانه ها هم شده بود، در آستانه انتخابات سال گذشته وقتی به مرز یه میلیون طرفدار رسید به صفحه دولتگرام تغییر نام داد.

وزیر امورخارجه کشورمون هم پس از یه مدت با تشکر از صفحاتی که به نام اون فعالیت می کردن، با آی دی جدید از ورود رسمی اش به اینستاگرام خبر داد.

 ترفند اینستاگرام، این بار در تلگرام

در تلگرام وضعیتی هست، به طور مثال کانال ستاد روحانی که در انتخابات به پوشش اخبار لحظه به لحظه رئیس جمهور می پرداخت، پس از رای آوردن دوباره روحانی به شبکه خبری نظر تغییر اسم داد.

 نشانی کانالایی که به اسمشوننمی خوره

اگه احساس می کنین عضو کانالی نبودین اما حالا به طور غیر ارادی در اون عضو شدید احتمال زیاد نام کانال عوض شده، این داستان در خیلی از کانالای سرگرمی و فان دیده می شه.

بیشتر مشاهده اولین مطلب این کانالا نشون میده که نام جدید اونا با آدرسی که پای اولین مطالب کانال منتشر شده همخوانی نداره. در ادامه تعدادی از این نمونه ها میاد.

این «پیج شویی» از کجا آب می خوره؟

در اینستاگرام و تلگرام ده ها نمونه از صفحاتی که به خرید و فروش پیج و کانال اختصاص دارن رو میشه پیدا کرد حتی این وسط فروشندگان به خریداران تضمین میدن که کسی از تغییر هویت کانال یا پیج جدید با خبر نمی شه.

یکی از ادمینای فروش این پیجا در جواب به این که فالوورا متوجه تغییر پیج یا کانال می شن؟ ‎گفت: با در نظر گرفتن محدود بودن اینستاگرام به زمان حال، فالوورا متوجه تغییر نمی شن و هیچکی از تغییر پیج و تبدیل به پیج جدید اطلاع نخواد یافت.»

ایشون هم اینکه تاکید کرد: ‎همه پستا و محتوا قدیمی در پیجای آماده اینستاگرام قابل حذف هستن و هنگام تحویل پیج آماده اینستاگرام و هیچ گونه پست عکس و مطلبی وجود نداره.

از یکی از همین فروشندگان درباره قیمت یه پیج اینستاگرامی ۱۰ هزارتایی(۱۰k) هم پرسیدیم که ایشون قیمت هر هزار (k) دنبال کننده رو ۱۵ هزار تومن و در کل ۱۵۰ هزار تومن گفت.

قیمت

اون روی سکه تغییر صفحات مجازی

برخلاف ادعای این فروشندگان صفحات مجازی، خیلی از کاربران متوجه این تغییر نام و کارکرد صفحه و کانالا می شه

محسن جوون ۳۰ ساله ، یکی از فعالان شبکه های اجتماعی درباره این موضوع گفت: بارها در اینستا و تلگرام عضو پبجا و صفحاتی می کنن که قبلا در اونا جوین نبودم، این کار کثیفیه که ادمینا و صحبای صفحات مجازی میدن اما من هر دفعه پس از مشاهده این صفحات از اون صفحات لفت میدم.

هم اینکه بررسی نظرات اولین پست این صفحات جدید خوب نشون میده که کاربران از این موضوع باخبرند و نسبت به این موضوع اعتراض دارن.

منبع: خبرگزاری فارس