علمی

وضعیت تولید و صادرات گل و گیاهان زینتی در دنیا

وضعیت تولید و صادرات گل و گیاهان زینتی در دنیا

در زمان حاضر در بیش از ۸۰ کشور دنیا پرورش گل به مقیاس تجاری برای عرضه به بازارهای بین المللی در دست دارند. اما تعداد کشورهای مطرح در صادرات جهانی از انگشتان دست تجاوز نمی کند. بیش از ۷۳ درصد صادرات جهانی گل، در کشورهای آلمان ۲۲ درصد، ایالات متحده ۱۵ درصد، فرانسه ۱۰ درصد، انگلیس ۱۰ درصد، هلند ۹ درصد، ژاپن ۶ درصد، ایتالیا و سوئیس ۵ درصد عرضه و مصرف یا بخشی از آن بصورت صادرات مجدد به نقاط دیگر ارسال می کنند.

در سال ۲۰۰۰ میزان کل سطح گل و گیاه در دنیا ۳۶۰ هزار هکتار بوده که به ارزش ۶۰ میلیارد دلار گردش مالی را ایجاد کرده است. هلند به تنهایی هر سال بالغ بر ۷ میلیارد دلار از محل صادرات گل درآمد دارد و میزان درآمد این کشور از طریق صادرات بذر و پیاز گل و ارائه کمکهای فنی و مشورتی و خدمات مرتبط با پرورش گل و گیاهان زینتی و تجهیزات باغبانی به صدها میلیون دلار در سال بالغ می گردد. هلند  ۱۴ هزار هکتار فضای زیر کشت دارد و به طور میانگین زیر کشت هر گلخانه شیشه ای در هلند ۱/۲ هکتار است. سطح زیر کشت گلخانه شیشه ای برای گل شاخه بریده حدود ۳۵۰۰ هکتار و برای گل آپارتمانی ۱۲۰۰ هکتار و مزارع فضای باز تولید گل شاخه بریده ۲۵۰۰ هکتار و ارزش اقتصادی گل و گیاه تولید شده در هلند در عرصه اقتصادی جهان در بخش گل شاخه بریده ۳/۵ میلیارد یورو و گل آپارتمانی ۱/۷ میلیارد یورو می باشد(اکبری، ۱۳۸۷).

بیشتر گل و گیاه تولید شده در هلند در اروپا فروخته می شود و به همین دلیل بخش عمده ای از تولیدات ، زمینی و با ناوگان مجهز حمل می گردد و حمل و نقل ریلی برای مسافتهای طولانی به روسیه و ایتالیا می باشد و برای صادرات به کشورهای ژاپن و آمریکا یکسری شرکت های حمل و نقل هوایی در آن کشور وجود دارد که تخصص آنها حمل و نقل گل و گیاه می باشد. هلند علاوه بر بزرگترین تولیدکننده گل بزرگترین واردکننده گل و گیاه نیز می باشد و از کشورهایی مثل کنیا، کلمبیا و اکوادور از طریق هوایی گل وارد می کند و این واردات به منظور پاسخگویی به بازارهایی که در دست دارد صورت می گیرد چون یکسری گلها در هلند خوب بعمل نمی آید یا تولیدشان مقرون به صرفه نیست.در سال۲۰۰۰ بیش از ۸ میلیارد دلار گل در بازارهای جهانی مبادله شد که در این میان کشور هلند با ۵۸ درصد صادرات گل شاخه بریده و ۵۳ درصد صادرات گل آپارتمانی را به خود اختصاص داده که این سهم در اتحادیه اروپا در زمینه گل شاخه بریده ۸۵ درصد و در صادرات گیاهان آپارتمانی ۵۹ درصد را شامل می شود. کشور هلند با ۵۵ هزار کیلومتر وسعت که یک چهلم مساحت ایران را دارد و حتی به اندازه استان گیلان هم نیست و با خشکاندن سواحل آبی خود و با سرمایه گذاری در کشورهای فقیر یا در حال توسعه درآمد هنگفتی بدست آورده و گوی سبقت را حدود ۵۰ سال است که در دست گرفته است.

هلندی ها با ابتکار خاصی بازار ژاپن را که یکی از بزرگترین بازارهای مصرف گل در دنیاست و هر سال چندین میلیارد شاخه گل مصرف می کند، تحت سلطه خود قرار داده و بعنوان نمونه مقامات قرنطینه ای کشاورزی در ژاپن کنترل گلهای وارداتی از هلند را ضروری نمی دانند و گل های هلندی یکسره به فروشگاه های این کشور ارسال می گردد. بحران مالی جهان باعث کاهش ۲۰ تا ۵۰ درصدی در حوزه گل و گیاه شده است که به روند صادرات گل هلندی و سایر کشورهای صادر کننده از جمله کنیا، اوگاندا، زامبیا، زیمبابوه، کلمبیا و هندوستان تاثیر منفی گذاشته است. هلند به منظور جبران کاهش صدور گلهای خود در پی یافتن بازارهای جدید شد که از آغاز سال ۲۰۰۸ نفوذ به بازار اروپای شرقی را برنامه ریزی کرد و موفق شد در سال ۲۰۰۸، ۴۵۰ میلیون شاخه گل به این مناطق صادر کند و این بیانگر ۳۰درصد رشد نسبت به سال ۲۰۰۷ می باشد. کشورهایی مانند نیوزیلند، تایوان، چین، ترکیه و مصر نیز نسبت به سال گذشته رشد چشمگیری در زمینه تولید و صادرات گل و گیاهان زینتی داشته و توانسته اند خود را به رده های بالاتری از جدول برترین های صادرات برسانند حتی کشورهایی که خیلی از لحاظ امکانات از کشور ما ایران عقب تر هستند، در این صنعت خیلی پیشرفت کرده اند مثلا کشور زیمبابوه و موزامبیک که همه این کشورها را جزو کشورهای فقیر می شناسند که در حال حاضر سهم بالایی از بازار گل جهان را به خود اختصاص داده اند و هر روز گلهای تولیدی این کشورها با هواپیما به بازارهای اروپایی انتقال داده می شوند. کشورهایی مانند هندوستان و ترکیه به ترتیب هر یک ۵ تا ۳ میلیارد دلار از صادرات گل و گیاه درآمد ارزی دارند. به عبارت دیگر تولید گل و گیاه در کشور ترکیه ۱۵ برابر تولید در ایران می باشد(اکبری، ۱۳۸۷).

You may also like...