تیر ۲۳, ۱۳۹۹

فروش The Witcher 3 به حدود ۱۰ میلیون نسخه رسید؛ منتظر نمایش Cyberpunk 2077 در E3 نباشید

باورش کمی سخته استودیو جوون و مستقلی بدین سرعت پله های پیشرفت رو طی کنه. منظورمون CD Projekt RED هست؛ استودیویی لهستانی که اول کار خود رو با ترجمه بازیای غربی شروع کرد و پس از یه مدت عزمشو جزم کرد عنوانی براساس رمان لهستانی ویچر بسازه.

اینجوری در سال ۲۰۰۷ اولین قسمت از سه گانه ویچر واسه رایانه های شخصی منتشر شد. با وجود مشکلات جورواجور، بازی تونست در عین دریافت بازخوردهای مثبت از طرف بازیکنان، فروش خوبی رو تجربه کنه تا راه واسه ساخت قسمتای بعدی صاف شه.

حدود یه دهه از اون اتفاقات میگذره و در سال گذشته سومین و آخرین قسمت از سه گانه داستانی گرالت، شخصیت اصلی ویچر، منتشر شد که موفقیتای بسیار زیادی به دست آورد. حالا براساس گفته استودیو سازنده، فروش بازی به حدود ۱۰ میلیون نسخه رسیده. Adam Kasinki، یکی از اعضای سی دی پروجکت رد، در این رابطه گفت:

از ۲۰ میلیون نسخه فروخته شده سری ویچر [برگرفته از گزارش مالی این استودیو] حدود ۱۰ میلیون اون سهم ویچر ۳ه.

البته به نظر می رسه رقم ۱۰ میلیونی ویچر ۳ اشاره به تعداد نسخه های خریداری شده از طرف فروشگاه ها [به اصطلاح شیپ – Ship] داشته و هنوز جزییات دقیقی دور و بر استقبال مصرف کنندگان به دست نیامده. با این وجود بازم رقم بالاییه. معمولا هم تعداد نسخه هایی که شیپ شده و بازیکن اونا رو خریداری می کنن، فرق زیادی ندارن.

اگه بخوایم مقایسه کنیم، عنوان نقش آفرینی و موفق The Elder Scrolls V: Skyrim تا الان بیشتر از ۲۰ میلیون نسخه فروخته. البته ذکر این نکته الزامیه که اسکایریم در سال ۲۰۱۱ منتشر شده و واسه رسیدن به این عدد خیلی بیشتر از ویچر ۳ فرصت داشت. از طرفی هم، اسکایریم پنجمین نسخه اصلی از سری الدر اسکرول بوده و گذشته طولانی تری نسبت به این سری داره.

در هر صورت با گذشت زمان و منتشر کردن آخرین بسته الحاقی [Expansion] ویچر ۳ با نام Blood and Wine فروش خیلی بیشتری رو واسه خود رقم میزنه. واسه اطلاعات بیشتر، عنوان مورد بحث فقط در ۶ هفته ابتدایی عرضه، تونست تعداد نسخه های فروخته شده خود رو به رقم ۶ میلیون برسونه. با وجود تموم این موفقیتا، استودیو سازنده در گذشته اعلام کرده بود که به این زودیا نمی خواد نسخه دیگری از سری ویچر رو بسازه.

تصویری هنری از عنوان Cyberpunk 2077؛ دیگه ساخته استودیو سی دی پراجکت رد.

صحبت از Blood and Wine شد. سی دی پروجکت دور و بر نمایشی از این اکسپنشن بزرگ هم جزییات جدیدی ارائه داد. براساس گفته استودیو سازنده، امکان حضور Blood and Wine در نمایشگاه E3 سال جاری هست. پس میشه انتظار تریلری، شایدم اولین تریلر، از بازی رو داشته باشیم.

البته در کنار این خبر خوشحال کننده واسه طرفداران سری ویچر، سی دی پروجکت بدیش اینه اعلام کرد بازی Cyberpunk 2077 در نمایشگاه یاد شده نیستش. این عنوان جهانی ویرون و فاسد در آینده ای رو نشون میده که در اون تکنولوژیای فوق مدرن به همراه انسانایی رو به نابودی، جامعه ای رو تشکیل دادن.

شاید براتون باحال باشه بدونین بازی، که مثل سری ویچر تمی بزرگسالانه داره، واسه اولین بار در سال ۲۰۱۲ معرفی شد. با این وجود تا الان اطلاعات بسیار کمی از بازی به دست رسیده. سی دی پروجکت دور و بر نبود حضور بازی در E3 سال جاری توضیح داد:

ما ضمن امیدواری، بسیار مطمئن هستیم که Cyberpunk پتانسیلای خیلی بیشتری داره. پس هنوز زود هست دور و بر بازی صحبت کنیم، اونم در وقتی که هنوز واسه ویچر برنامه هایی داریم و توجهات هم معطوف اون هستش.

براساس ادعای Adam Badowski، ریاست استودیو سازنده بازی، عنوان سایبر پانک ۲۰۷۷ بزرگتر از ویچر ۳ میشه. ایشون اقرار داشت که بازی اصلا مثل اثری که اول تصور می کردن نبوده و بسیار بهتر، بزرگ تر و انقلابی تر از اون هستش.

انتظار میره عنوان مورد بحث در بازه وقتی ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۱ عرضه شه. البته سی دی پروجکت علاوه بر این بازی، ساخت عنوانی نقش آفرینی و کلان بودجه رو هم شروع کرده که هنوز هیچ گونه اطلاعاتی از اون انتشار نیافته. این استودیو که الان حدود ۴۰۰ عضو داره، امیدواره تا تعداد کارمندان خود رو در آینده به رقم ۸۰۰ برسونه.