علمی

فروش روانشناسی : مثلث عشق آر . جی . استنبرگ

عشق و علاقه به نوعای جورواجور تقسیم می شه که به توصیف اون می پردازیم :

 • علاقه مندی / تمایل [۵] ؛ لازمه صمیمیمته اما تعهد یا شهوت در اون وجود نداره .
 • دلباختگی / شیفتگی [۶] ؛ عاشق شدن در اولین نگاهه . در این نوع عشق ، شهوت هست ولی روابط اونقدر عمیق نمی شه که در اون صمیمیت و تعهد ایجاد شه .
 • عشق خالی [۷] ؛ در روابط کسل کننده ای هست که زن و شوهر بی حوصله یا فقطٌ به دلیل نداشتن باور به طلاق در کنار هم می مانند . در این نوع عشق ، تعهد بدون صمیمیت و هوسه .
 • طلاق

 • عش عاشقونه [۸] / خیالی : این عشق ترکیبی از میل ( هوس ) و صمیمیته و رابطه ای عمیق بدون تعهد رو شکل می دهد .
 • عشق احمقانه [۹] ؛ عشق ابلهانه ، عشق هالیوودیه . زن و مرد دیوونه وار عاشق همدیگه می شن و بدون شناخت واقعی از همدیگه ازدواج می کنن .
 • عشق رفات گونه [۱۰] ؛ این عشق رابطه ای دوستانه و طولانی مدته . عشق رفاقت گونه ، عشق افلاطونی یا زناشویی دوستانه بدون میل جنسیه . صمیمیمت و محبت همراه با تعهد ولی بدون شهوته .
 • زناشویی

 • عشق کامل [۱۱] ؛ رابطه ای ایده آل شامل صمیمیت ، شهوت و تعهده . ( استنبرگ ، ۱۹۸۶ ، به نقل از محمدخانی )

عشق  / اریک فروم[۱۲]

عشق نیروی فعال بشریه ، نیرویی که مشکلات بین آدما رو می شکنه و آدمیان رو با همدیگه پیوند می دهد .

مشکلات

عشق در درجه اول نثار کردنه نه گرفتن . عشق دارای شکل های جور واجور مختلفیه :

  • عشق به خدا / عشق دینی یا عشق به خدا یعنی رسیدن به وصل به خاطر شکست دادن جدایی خالق .
  • عشق به خود / باید خود رو به اندازه بقیه دوست داشته باشیم . کسی که فقط بتونه بقیه رو دوست داشته باشه ، اصلاٌ معنی عشق رو نفهمیده س .
  • عشق مادرانه / قبول بدون قید و شرط زندگی کودک و احتیاجات اونه .
  • عشق برادرانه / این عشق همون احساس مسئولیت ، احترام و دلسوزی و شناختن همه آدما و آرزوی بهتر کردن زندگی دیگرونه .
  • عشق جنسی / این عشق فریبکارترین نوع عشقه که میل فراوون به آمیزش کامل به خاطر حصول وصله . ( فروم ، به نقل از سلطانی ۱۳۷۳ )

  عشق یعنی ظهور خدا و نیرمندترین قدرت مغناطیسی موجود در عالم ، عشق پاک فارغ از خویشتنه که بی نیاز از هر گونه طلب و انتظار – همجنس و همسنگ خود رو به طرف خود میکشونه . ( ساکاول شین ، ۱۹۲۵ ، خوشدل )

  همراهی

  به همدیگه مهر بورزید ، اما از مهر بند مسازید .

  با هم بخونین و شادی کنین ، ولی همدیگه رو تنها بذارین ،

  در کنار همدیگه وایسید اما نه نزدیک ، چون که ستونای معبد دور از هم وایس تاده ان و درخت بلوط و درخت سرو در سایه همدیگه نمی بالند . ( جبران ، الهی قمشه ای ، ۱۳۸۲ )

  ازدواج به معنی تشکیل خونواده ، پیوندیه که میان دو موجود بیولوژیک ، صاحب اندیشه و دارای سلایق و صفات روانی و شخصیتی متفاوت رخ می دهد و حتما این تفاوتها می تونه به بروز اختلاف و اختلافات به عنوان چیزی طبیعی و پیشگیری ناپذیر برسه . واقعا میشه گفت : وقتی که نیازای فیزیولوژیک ، نیاز به امنیت ( روانی – اجتماعی و اقتصادی ) ، نیاز به محبت ، نیاز به احترام دوطرفه و خودشکوفایی در پروسه ازدواج به راه طبیعی و مطلوب برآورده نگردد ، روابط بین زن و شوهر دچار تغییر و دچار اختلاف می شه .

  یکی از مهمترین دلیل مشکلات زناشویی و روابط انسانی ، سوء تفاهمه . به باور ایشون فرق در چگونگی نگاه افراد ، باعث بروز اختلافات و پی آمدهای به وجود اومده توسط اون می شه . ایشون میگه : « چیزی که گفته می شه ، با چیزی که شنیده می شه ، گاه به طور کاملٌ فرق داره » .

  نگرشهای سبک زندگی

  چهار نوع سبک زندگی اساسی رو معرفی می کنیم .

  تیپ سلطه گر / ریاستی ۱

  این افراد نگرشی سلطه گر یا حاکم به دنیای خارج دارن . اونا بدون توجه به بقیه و بدون علاقه به آسایش اونا رفتار می کنن . آدمایی که جسور ، بداخلاق و فعال بوده و علاقه یا آگاهی اجتماعی کمی دارن ، از نوع ریاستی هستن .

  تیپ گیرنده ۲

  آدمایی که دارای این نوع نگاه سبک زندگی هستن با دنیای خارج به شکل انگلی رابطه برقرار می کنن و واسه ارضاء بیشتر نیازای خود به بقیه متکی ان . علاقه اصلی اونا در زندگی اینه که تا حد امکان از بقیه بگیرن . این تیپ که از همه رایجتره .

  تیپ اجتنابی ۱

  این جور افراد نه علاقه اجتماعی و نه فعالیت کافی واسه سهیم شدن در زندگی به هر یه جور که باشه رو نداره . ترس از شکست خوردن در اونا بیشتر از میل به پیروزیه و زندگی اونا رو میشه با رفتارای الکی اجتماعی واسه فرار از وظایف اون مشخص کرد . یعنی هدف اونا دوری گزیدن از تموم مشکلات زندگیه .

  تیپ به درد بخور اجتماعی ۲

  این نوع سبک زندگی ، نمایانگر سلامت روانیه . اینجور شخصی هم علاقه اجتماعی زیاد و هم سطح بالای فعالیت رو از خود نشون می دهد . از نظر جهت گیری اجتماعی تمایل داره تا واسه فرا گرفتن وظایف زندگی با بقیه همکاری کنه ، در حالی که همزمان به ارضای نیازای خود و همین طور بقیه کمک می کنه . این آدما به سه وظیفه کلی زندگی یعنی ؛ حرفه ، دوستی و عشق و ازدواج به دید مسائل اجتماعی نظر می کنه و باور داردکه حل مشکلات اجتماعی نیاز به همکاری ، جربزه شخصی و میل به سهیم شدن در آسایش بقیه داره .

  تشکیل سبک زندگی

  در ابتدای تولد خود همون طوری که شدنیا و ناشدنیا رو واسه خود حلاجی کرده و به حافظه می سپردیم ، « طرح زندگی » خود رو بوجود آوردیم و این طرح به پایه سبک و روش زندگی منحصر به فرد ما تبدیل شد .

  الف ) صحنه خانوادگی / فضای خانوادگی

  مانند سایه ای خستگی ناپذیر فضای خانوادگی شما تا آخر عمر همراه شما میان . در خونواده نکات ظریف و دقیق یا حالات مخصوص بسیای هست که میشه آ» رو « فضای خونواده » نامید . فضای خونواده در تشکیل خاطرات ، شخصیت و در آخرٌ سبک زندگی شما اثر داره .

  فضاهای خانوادگی زیادی وجود دارن : مثلا :

  در فضای خانوادگی مسامحه کار و بی مبالات ، والدین جوری درگیر مشکلات یا چیزهای مورد علاقه خود هستن که دیگه وقتی واسه بچه هاشون ندارن و نسبت به نیازای بچه هاشون نه فقط آگاهی ندارن بلکه علاقه ای هم نشون نمی دن .

  ب ) ترتیب تولد

  فضای خانوادگی به تنهایی در تشکیل شخصیت کودک نقشی نداره . برداشت کودک از خونواده اش و درک و فهم اون از چگونگی جایگاهش در فضای خونواده اثر نیرومندی در تشکیل شخصیت اون داره و این عوامل به ترتیب تولد کودک یعنی شاخه مخصوص اون در درخت خونواده بستگی داره .

  ترتیب ورودی فرد در آغوش خونواده ، تاثیر نیرومندی بر شخصیت امروزی ایشون داره .

  آرامش / فواید آرامش :

  قویترین و مؤثرترین روش درمانی عارضه های روانی – تنی ، ریلاکس یا آرامش معرفی شده .

  ریلاکس و آرامش ، آدم رو از هر گونه خطر جسمی و روحی در امان نگه می داره و هم اینکه فنون آرامش و ریلاکس با ایجاد تن و روان سالم ، شخصیت رو هم بهتر کنه و در روابط خانوادگی و اجتماعی و رشد فرهنگ اثر مثبتی میذاره و در آخر در شخص ، ایجاد هدف می کنه .

  در آخر ؛ آرامش ، هم پیشگیری از دردها و بهبود دردهای جسمی و روحی و هم ارضاء و افزایش لذتهای جسمی و الهی و نزدیک کردن آدم به منبع بزرگ آرامش که خدا باشه رو دلیل می شه . ( فتحی ، ۱۳۷۸ )

  آرامش عضلانی

  واسه نابود کردن اضطرابهای داخلی یکی از بهترین روشها ، ایجاد آرامش عضلانیه . یعنی در اثر این کار ، شدت تحریکات اعصاب سمپاتیک رو که در اثر ترس ، شدید شده بود کاهش می دیم و با کم شدن اونا از ترس هم کم میشه . بعد در قبال آرامش تن ، آرامش روان هم ایجاد می شه . و در دراز مدت آرامش روحی جانشین اضطرابهای داخلی می شه .

  ۵- R.G.Stenberg

  ۶- Commintment

  ۷- Lntimacy

  ۸- Passion

  ۷- Liking

  ۱۰- Infatuticny

  ۱۱- Empty love

  ۱۲- Romantic love

  ۱۳- Fatuot love

  ۱۴- Victor funcle

  ۱۵- Cosumate love

  ۱۶- Erich fromm