علمی

راهنمای راهبردهای جسمانی – ذهنی برای دستیابی به آرامش عضلانی

نفس تون رو کنترل کنین . بر دم و بازدم خود متمرکز شید و اجازه بدید با آهنگ منظمی شکمتون بالا و پائین رود . بعد روی بازدمتان تمرکز کنین و تا اون جا که ممکنه اون رو طولانی و آهسته کنین . بازم که تنش رو از درون خود خارج می کنین ، احساس آرامش هم میکنین .

 

موسیقی درمانی و آرامش

موسیقی درمانی عبارتست از استفاده موسیقی در انجام مقاصد درمانی چون : از بین رفتن مریضی ، ابقاء و پیشرفت سلامت جسمی و روانی . از اون به عنوان ابزاری که پاسخای بیولوژیک بدن رو تحت اثر قرار میده ، هم میشه استفاده کرد .

مثلا : ضربان قلب ، فشار خون ، تعداد تنفس ، بازده قلبی ، جواب مردمکا ، جواب ایمنی بدن و مواد مترشحه داخلی بدن تحت اثر موسیقی قرار می گیرن . از ثمرات مهم موسیقی آرامش بخش ، کاهش مواردی مثل : اضطراب ، درد و تنش و مقدار مصرف داروهای بیهوشی و ضد درده . ( منبع اینترنت )

اضطراب

آب و آرامش ( آب درمانی )

به کار گیری آب واسه تغییر دمای بدن و افزایش آرامش عضلانی .

آب گرم یا داغ ، رگهای خونی رو گشاد می کنه ، در حالیکه آب سرد اونا رو تنگ می کنه ولی هر دو به بهود جریان خون و افزایش آرامش عضلانی کمک می کنن .

رایحه درمانی و آرامش

عطرها گیرنده های بویایی رو بر می انگیزند تا به قسمتهایی از مغز که مرکز کنترل احساسات و هیجانات و خاطراته علامت بدن که هورمونهای آروم کننده رو آزاد کنن و در امواج مغزی و آلفا و تتا ( امواج آروم کننده ) افزایش ایجاد شه .

یکی از مهمترین موارد کاربرد رنگ درمانی ، دردرمان بیماریهای اعصابه .

خواص اصلی رنگها

قرمز : قرمز رنگ انرژی ، نیروی بدنی و قدرته ، هم اینکه قرمز رنگ عشقه .

سبز : رنگ تعادل و هارمونیه و این رنگ در چشم آدم آرامش بخش ترین رنگا هستش .

آبی : رنگ حقیقت ، آرامش و هماهنگی استو سب بتسکین ذهن می شه .

زرد : رنگ مربوط به هوش و عقل و فهمه و اگه در جهت تحریک ذهن بکار رود ، به شما در افزایش سرعت درک و تفکر کمک می کنه .

مشکی : این رنگ ، در رنگ درمانی کاربرد چندانی نداره . فقط می تونه منتهی به قرار گرفتن مریض در وضعیت سکوت و صفا در حضور خدا شه .

گذشته تحقیق

مطالعه اینگل هارد ( ۱۹۹۰ ) / در دهه ۱۹۸۰ در ۱۶ کشور این موضوع رو مورد تأیید قرار میده که هر چی عوامل پیش بینی کننده خوش حالی بیشتر باشه ، ادما از آرامش روانی بیشتری بهره مند هستن .

دینر و همکاران در تحقیقی دیگه ( ۱۹۹۶ ) گزارش دادن که فرهنگهای جمع گرایانه در مقایسه با فرهنگای فردگرایانه ، احساس رضامندی و احساس آرامش روانی پائین تری گزارش دادن .