10 Bad Habits That Make You Look Really Unprofessional

افراد شاغل که قسمت بزرگی از جمعیت فعال رو تشکیل میدن، دست کم یه سوم روز یا حتی نصف روز خود رو در محیط کار می گذرونن و معمولا یه وعده غذایی و یه میان وعده خود رو در محیط کار مصرف می کنن.

به گزارش سرویس سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، نقش تغذیه مناسب در سلامت عمومی و بازده کاری به اثبات رسیده. تامین غذای مغذی و سالم دلیل پیشرفت سلامت و افزایش بازده کاری کارکنان می شه.

کارکنان واسه حفظ سلامت خود به تغذیه مناسب نیاز دارن. اضافه وزن و چاقی از عواقب پشت میز نشینی و کم تحرکی در محیط های کاره. تغذیه در محیط های کار باید متناسب با اندازه جنب و جوش بوده و از تعادل و تنوع بهره مند باشه.

اصول کلی تغذیه در محیط کار

مصرف قندها و کربوهیدرات های ساده مثل قند و شکر، نون های سفید و برنج سفید در محیط کار با اینکه در کوتاه مدت به بالا رفتن قند خون کمک می کنه، ولی با تحریک ترشح انسولین، ورود گلوکز به سلول رو تسریع کرده و در آخر کاهش قند خون و مشکلات به وجود اومده بوسیله اون مانند خستگی، خواب آلودگی و کاهش بازده کاری رو به دنبال داره.

چگونگی تغذیه در محیط کار می تونه به ایجاد استرس هم کمک کنه. استرس همراه با تغذیه ناجور و بی تحرکی زمینه رو واسه دچار شدن به مریضی های طولانی جفت و جور می کنه. سطح هورمون های تولید کننده استرس مانند کورتیزول با مصرف غذاهای چرب و هورمون های آدرنالین در اثر مصرف زیاد قند و شکر و کافئین (در قهوه و نوشابه های کولا) در خون بالا می رود.

مصرف همیشگی کربوهیدرات ها و غلات مثل شکل های جور واجور کیک، کلوچه، بیسکویت با در نظر گرفتن کالری بالایی که دارن می تونه دلیل اضافه وزن و چاقی، مخصوصا در آدمایی که فعالیت بدنی کمی در محل کار دارن، شه.

با تغییرات جزئی از جمله کاهش مصرف قند و کافئین (موجود در نوشابه ها) مصرفی در محیط کار و رعایت اصل تنوع در برنامه غذایی روزانه می توان به حفظ تعادل قند خون و افزایش دریافت مواد مغذی کمک کرد که نتیجه اون علاوه بر حفظ سلامت و کاهش عوامل خطر مریضی های طولانی، افزایش کارایی و بازده کاری کارکنان در محیط های کاره.

در مراکزی که چند نوبت (شیفت) کاری دارن مانند کارخانه ها، بیمارستان ها، ادارات پلیس و فرودگاه ها رعایت نظم در برنامه غذایی روزانه، پخش مناسب انرژی در وعده های غذایی، مصرف غذاهای جور واجور با گنجانیدن گروه های غذایی اصلی (نون و غلات شیر و مواد لبنی، میوه ها، سبزی ها و گروه گوشت، حبوبات و تخم مرغ) و توجه به زمان مصرف غذا در کاهش خستگی و بهبود کارکرد کارکنان موثره.

آدمایی که نوبت های شب کاری دارن چه بخورند؟

کسائی که نوبت های شب کاری دارن لازمه به اصول تغذیه ای زیر توجه کنن:

– وعده اصلی غذای خود رو در بعد از ظهر و یه وعده غذایی در نیمه زمان شیفت بخورن.

– غذاهای چرب و سنگین و پرادویه که دلیل خواب آلودگی و کاهش کارایی می شه مصرف نکنن.

– در غذای خود گوشت کم چربی (مخصوصا ماهی و مرغ) به شکل کبابی یا آب پز، سبزی های تازه و سالاد، نون های سبوس دار، حبوبات و ماست کم چرب مصرف کنن.

– از شکل های جور واجور مواد پروتئینی مثل گوشت (مخصوصا مرغ و ماهی)، حبوبات، تخم مرغ (آب پز) استفاده کنن.

– شیر و مواد لبنی کم چرب از جمله ماست، پنیر و کشک هم علاوه بر تامین املاحی مانند؛ کلسیم و فسفر، از منابع خوب پروتئین به حساب می روند. غذاهای پروتئینی با افزایش منتقل کننده های شیمیایی مانند نوراپی نفرین دلیل افزایش هوشیاری و رفع خواب آلودگی می شن.

– مصرف یه لیوان شیر کم چرب همراه با دو عدد خرما قبل از خواب در بهبود خواب کارکنان موثره.

– در بین دو وعده غذایی میوه مصرف کنن تا ویتامین های نیاز به خصوص ویتامین های B و C که در کاهش فشارهای کاری و استرس به درد بخور هستن رو به مقدار کافی دریافت کنن.

داشتن تغذیه مناسب در محل کار

با در نظر گرفتن اینکه موندگاری کار نشسته و بدون جنب و جوش می توان موجب مشکل در کارکرد دستگاه گوارش و ایجاد یبوست شه، بهتره از نون و غلات کامل (سبوس دار) استفاده شه. مثلا بجای مصرف نون های جفت و جور شده از آرد سفید (مثل نون لواش و باگت) نون سنگک یا نون جو مصرف شه.

اگر امکان انتخاب غذا در رستوران محل کار هست، از غذاهای بخارپز، آبپز و یا کبابی به جای غذاهای چرب و سرخ شده استفاده شه. به جای گوشت قرمز، غذاهایی که با ماهی و یا مرغ جفت و جور شده ان مصرف شه و اگر امکان انتخاب نیس، تموم چربی های گوشت قرمز رو قبل از مصرف باید جدا کرد.

هم اینکه به جای نوشابه های گازدار که مقدار زیادی مواد قندی و کافئین وارد بدن کرده و منتهی به چاقی می شن، از نوشیدنی های سالم تر مثل آب و دوغ کم نمک و بدون گاز استفاده شه. اگه در محیط کار غذاهایی مانند عدسی یا خوراک لوبیا سرو می شه، به خورشت های چرب و غذاهای سرخ شده ترجیح داده شه.

غذاهایی که با حبوبات جفت و جور شده ان (مثل عدسی و خوراک لوبیا) وقتی همراه با نون مصرف شه نه فقط منبع خوب پروتئین هستن، بلکه به دلیل دارا بودن فیبر به سلامت بدن کمک می کنن. فیبر علاوه بر تنظیم حرکات دستگاه گوارش، جذب چربی ها و مواد قندی رو هم کاهش می دهد.

در میان وعده ها به جای مصرف مواد قندی، شیرینی یا بیسکویت بهتره شکل های جور واجور سبزی و صیفی جات مثل خیار، گوجه فرنگی، کاهو، هویج، میوه ها یا لقمه هایی که در منزل جفت و جور شده ان مثل نون و پنیر و سبزی مصرف شه.

به گفته مرکز مدیریت مریضی های غیرواگیر وزارت بهداشت، یادتون باشه که با پیروی از یه الگوی غذایی سالم در محیط کار نه فقط از اضافه وزن و چاقی، دچار شدن به مریضی های قلبی عروقی، دیابت و بقیه مریضی ها پیشگیری کرده اید، بلکه با بهبود کارکرد و افزایش بازده کاری موجبات ارتقای سلامت خود در محیط کار رو هم جفت و جور می کنین.

هدف از زندگی چیه و واسه چه هدفی باید زندگی کنین؟

چیجوری ترس از نا امید کردن بقیه رو از بین ببریم؟

ایسنا