اگه احساس ایجاد چروک های جدید در پوست خود دارین پس بهتره هرچه زودتر به فکر راهکارهای پیشگیری و درمان باشین.

یه متخصص پوست ویتامین های موثر در سلامت پوست رو شمرد.

دکتر رضا قادری در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) – منطقه خراسان جنوبی، گفت: ویتامین های موثر در سلامت پوست شامل ویتامین A، B، C، D، E و K می شه.

ایشون اظهارکرد: ویتامین A واسه رشد طبیعی، افزایش و بازسازی سلول های پوست لازمه و در حفظ سلامت سیستم ایمنی بدن نقش حیاتی داره و آنتی اکسیدان هم هست. ویتامین B واسه ساخت هورمون لازمه و کارکرد سیستم وریدی رو بهبود می بخشه.

قادری ادامه داد: ویتامین C واسه تولید کلاژن لازمه. هم اینکه واسه خنثی کردن رادیکال های آزاد به این ویتامین نیازه. ویتامین D هم واسه افزایش سلول های پوست و جذب کلسیم لازمه. ویتامین E واسه رشد پوست و ضمائم و دیگربافت های سالم در بدن لازمه و یه آنتی اکسیدان پایداره.

این متخصص پوست گفت: ویتامین K در روند بستن خون موثره.

قادری با اشاره به اینکه کمبود ویتامین مشکلات بسیار زیادی واسه پوست ایجاد می کنه که در مورد کمبود هر نوع ویتامین فرق داره، گفت: خشکی پوست، ایجاد چروک و پیری زودرس، نبود بازسازی زخم ها، مشکل در ساخت کلاژن، خونریزی زیر پوست و لثه از جمله مشکلات کمبود ویتامین های لازم پوسته.

قادری اظهارکرد: جهت جذب بیشتر، بهتره ویتامین ها همراه غذا مصرف شه. ویتامین C تنها چند ساعت در گردش خون باقی می موند و واسه کسب نتیجه بهتر ویتامین C باید در ۳ وعده غذایی تقسیم و مصرف شه.

: فرم طبیعی”رتینول” و “بتاکاروتن”، ویتامین A هستش و کمبود این ویتامین موجب خشکی پوست، تاثیر منفی بر رشد مو و علاوه بر اون کم شدن بینایی در شب و افزایش خطر عفونت می شه. منابع رتینول در گوشت، جگر، روغن ماهی، زرده تخم مرغ و پنیر هست. در شکل بتاکاروتن هم در خیلی از میوه ها و سبزیجات نارنجی و هویج هست.

این متخصص پوست با اشاره به اینکه ویتامین B1 واسه کارکرد سیستم عصبی لازمه، گفت: این ویتامین در متابولیسم کربوهیدرات ها دخالت داره وکمک می کنه تا مریضی های پوست درمان شن. منابع این ویتامین در جگر، آجیل، نون گندم، غذاهای دریایی، تخم مرغ و نخود سبز هست.

قادری گفت: ایجاد ترک در گوشه و کنار دهن و لب ها به دلیل کمبود ویتامین B2ه و علاوه بر این، کمبود این ویتامین موجب ریزش مو و شوره سر می شه. منابع این ویتامین در جگر، شیر و جوونه مخمر هست. ویتامین B5 هم نقش مهمی در متابولیسم چربی داره و منابع این ویتامین جلبک پهن، حبوبات و پنیره.

این متخصص پوست با اشاره به اینکه ویتامین B6 نقش اصلی در حفظ سلامت پوست داره، اضافه کرد: منابع این ویتامین در گوشت، مرغ، آجیل، نون (آرد گندم)، موز و اسفناجه.

قادری با اشاره به اینکه ویتامین B9 واسه رشد و پیشرفت سیستم گردش خون و ایمنی بدن لازمه، گفت: علاوه بر این، واسه تولید سلول های جدید پوست، مو و ایمنی خوبه و منابع این ویتامین در سبزیجات با برگ سبز، لوبیا، نون (آرد گندم) و مخمره.

ایشون با بیان اینکه ویتامین B12 واسه سلول های سیستم عصبی و سلول های مغز استخون لازمه، اضافه کرد: کمبود ویتامین B12 باعث ایجاد کم خونی شدید می شه و منابع این ویتامین در گوشت و ماهیه.

این متخصص پوست گفت: ویتامین C از مواد اصلی ساخت کلاژن واسه پوسته. کلاژن باعث ایجاد حالت ارتجاعی پوست می شه و موجب جلوگیری از تشکیل چین و چروک در پوست می شه. از دست دادن ویتامین C منتهی به خونریزی و کاهش مقاومت بدن در مقابل بعضی از مریضی های عفونی می شه.

قادری اضافه کرد: منابع این ویتامین در انگور مشکی و سفید، گریپ فروت، پرتقال، فلفل سبز، جعفری، ترشک و اسفناج و شکل های جور واجور مرکبات و دیگرمیوه ها هست.

این متخصص پوست با بیان اینکه پوست بدن قادر به تولید ویتامین D تحت تاثیر نور خورشیده.

به گفته ایشون، ویتامین E یه آنتی اکسیدان قویه که باعث مصرف نرمال اکسیژن و جلوگیری از اکسیداسیون در بدن می شه. منابع این ویتامین شامل غلات، سبزیجات، زیتون، ذرت، روغن آفتاب گردان و بادام زمینیه.

ایشون با بیان اینکه ویتامین K واسه بستن طبیعی خون لازمه، گفت: منابع این ویتامین در روغن سویا، جگر، گردو، فندق، اسفناج و کاهوه.

این متخصص پوست، مواد غذایی کنسرو شده و فست فودها مانند شکل های جور واجور ساندویچ های سوسیس، کالباس و پیتزا، مواد غذایی شامل قندهای ساده، مواد غذایی شامل چربی های اشباع، بعضی از نوشیدنی ها مانند نوشابه های گازدار و قهوه رو از جمله مواد غذایی مضر واسه پوست دونست و اضافه کرد: کافئین موجود در قهوه ادرارآوره و نوشیدن مقادیر زیاد قهوه به صورت منظم، باعث کم آبی می شه که تظاهرات اون روی پوست، به صورت خشکی و نبود انعطاف پذیری اون هستش.

 

بهترین روش های کاهش چین و چروک پوست صورت

روشای پیشگیری از پیری پوست صورت

ایسنا زیبایی پوست چین و چروک پوست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *