ادرار و سلامتی

به نقل از سلامت ؛ وقتی به دستشویی می روید، معمولا قبل از آب ریختن، نگاهی به ادرارتون می اندازید؟ اگه می گویید نه، وقتشه که این کار رو شروع کنین. دلیلش اینه که رنگ، بو و غلظت ادرار شما یعنی چگونگی خروج اون از بدنتون می تونه شما رو از چیزی که در بدنتون می گذره، باخبر کنه. اینجا ۷ علامت اخطار دهنده رو بیان می کنیم که باید هر بار به دستشویی می روید، مراقب اونا باشین:

  1. ادرارتون، بوی شیرین داره

این مسئله ربطی به دسرهایی که می خورید، نداره. دکتر هالی فیلیپس، متخصص بهداشت زنان و همکار بخش پزشکی اخبار CBS2 در نیویورک می گوید: ادرار با بوی شیرین، بیشتر یه نشونه مهم در تشخیص دیابته و واسه آدمایی که می دانند گرفتار به دیابت هستن، این بوی شیرین می تونه نشون بده که سطح قند خون اونا، اونقدر که باید، تحتِ کنترل نیس.

  1. ادرارتون، تیره و کدره

این مورد رو به عنوان علامتی از وجود باکتری که می تونه نشون دهنده عفونت ادراری (UTI) باشه، در نظر بگیرین. فیلیپس می گوید: این تیرگی، بخاطر دفع باکتری ها و لکوسیت هاست. لکوسیت ها، سلول هایی هستن که با عفونت، مقابله می کنن. حتی اگه حالتون خوبه و هیچ نشونه هایی از عفونت ادراری ندارین، به این مورد توجه کنین چون می تونه تنها نشونه شروع عفونت باشه.

  1. ادرارتون، صورتی یا قرمزه

فیلیپس می گوید: با اینکه سبزیجات قرمز بنفش رنگ مانند چغندر و شاتوت، ممکنه دلیل این مورد باشن اما این رنگ می تونه نشون دهنده وجود خون در ادرارتون هم باشه که علامت خوبی نیس. این خون، نشونه عفونت ادراری، سنگ کلیه یا در موادر نادر، سرطان مثانه و کلیه س.

  1. ادرارتون، بدبوه

فیلیپس می گوید: قرار نیس ادرار، بویی مثل گل رز داشته باشه اما اگه بوی اون، بسیار بد باشه(مثلا مثل میوه فاسد یا ته دریاچه) در واقع مثانه شما داره اخطار می دهد که عفونتی هست و مانند ادرار تیره، می تونه تنها نشونه ممکن باشه پس اونو حتما در نظر داشته باشین.

  1. موقع دفع ادرار، احساس سوزش می کنین

فیلیپس می گوید: درد یا سوزش موقع ادرار می تونه به دلیل عفونت ادراری یا یه مریضی مقاربتی مانند کلامیدیا یا سوزاک باشه.

  1. احساس می کنین که باید دائم به دستشویی برید

فیلیپس می گوید: این مورد از عادی ترین علایم عفونت ادراریه که بخاطر ملتهب و تحریک شدن جدار داخلی مثانه و مجرای ادرار شما بوجود میاد و باعث می شه که احساس کنین باید بطور همیشگی ادرار کنین. هم اینکه می تونه نشونه ای از سیستیت بینابینی باشه. سیستیت بینابینی، مشکلیه که بسختی تشخیص داده می شه و منتهی به فشار یا درد طولانی مثانه می شه.

  1. بیشتر از قبل، ادرار می کنین

فیلیپس می گوید: ممکنه باردار باشین. در واقع این مورد، یه نشونه اولیه س که بخاطر تغییرات هورمونی که سرعت جریان خون از کلیه رو زیاد می کنن، ایجاد می شه. اگه مطمئنید که باردار نیستین و افزایش مصرف الکل یا نوشیدنی های کافئین دار رو دلیل اون نمی دونین(کافئین و الکل می تونن باعث افزایش تعداد دفعات ادرار کردن شن)، به پزشکتون مراجعه کنین چون این مورد می تونه نشونه دیابت یا تومور هم باشه.

خواص مدیتیشن واسه پوست و زیبایی

امتیازات مدیتیشن

مجله سلامت