جدیدترین ها

تسکین سردرد میگرن با عادات غذایی مناسب

migraine

چیجوری میگرن خود رو مدیریت میکنین؟ میدونستین که با داشتن یه سبک تغذیه مناسب می تونین تا حد خیلی از بروز میگرن جلوگیری کنین؟

به گزارش آلامتو و به نقل از بدونیم؛ بیماران میگرن عذاب واقعی رو می شناسن. اونا علاوه بر سردرد باید تهوع، دل پیچه و حساسیت به نور و صدا رو هم تحمل کنن. قدرت میگرن به قدریه که می تونه به طور دائم ساختار مغز رو عوض کنه.

محققان دانشگاه کپنهاگ در دانمارک فهمیدن کسائی که مشکل میگرن رایحه ای دارن در مقایسه با کسائی که مشکل میگرن ندارن ۶۸% بیشتر در خطر ضایعات ماده سفید مغزی قرار می گیرن و این حقیقت ما رو به حل هر چی سریع تر مشکل وادار می کنه.

استفاده داروهای میگرن به تنهایی نتیجه برعکس داره

عادی ترین راه واسه آروم کردن سردردهای میگرن به کار گیری قرص و مسکنه.بیشتر داروهای پزشکی مشکلات جانبی دارن و وضعیت رو بدتر از اون چه که هست می کنه. در یکی از تحقیقات گذشته که در مجله Headache منتشر شده تقریبا دو سوم بیماران میگرن اعتراف کردن که بعد از مصرف دارو دچار مشکلاتی چون خواب آلودگی، خستگی، تپش قلب و نبود توانایی در درست فکر کردن می شن. پس این سوال تو ذهن بیماران ایجاد می شه که روش دیگری به جز دارو هم واسه درمان میگرن هست؟

طبیعی ترین راه حل واسه جلوگیری از سردردهای میگرنی با برنامه غذایی شما شروع می شه. پس باید دقیق شدن و فوکوس کردن وتوجه بیشتری به غذاهایی که مصرف می کنین داشته باشین و یه سری تغییرات ساده در سبک زندگی خود بسازین.

مراقب غذاهای هورمونی باشین

هنگام خرید گوشت به خصوص گوشت گاو و مرغ که دربردارنده هورمون هستن حواستون رو جمع کنین. تلاش کنین گوشتای تازه و ارگانیک انتخاب کنین و از گوشتای دارای فسفو پروتئین دوری کنین. فسفو پروتئینای موجود در شیر کازئین نام دارن که ۸۰ درصد پروتئین شیر رو تشکیل میده و یکی از محرکای میگرن و شکل های جور واجور سردردهاست. معمولا پزشکا تلاش می کنن این پروتئین رو به طور کامل از برنامه غذایی بیماران شون حذف کنن. این پروتئین معمولا روی لیبل بسته ها با عنوان کازئینات سدیم، کازئینات کلسیم یا پروتئین شیر درج می شه.

از غذاهای شامل کربوهیدرات ساده و قند فرآوری شده دوری کنین

یکی از دلایل سردردهای میگرن عکس العمل قند خون و گلوکز بعد از غذاخوردنه. کربوهیدراتای ساده مثل شکر سفید و پاستا باعث میگرن می شن. هنگام خوردن کربوهیدرات ساده قند خون بالا میره و بدن انسولین اضافی تولید می کنه تا مقدار قند خون رو پایین بیاره. این پروسه باعث می شه سطح قند خون پایین بیاد و این نزول در قند خون باعث ایجاد سردرد می شه.

به بدن آبرسانی کنین اما نوشیدنیای الکل دار نخورین

یکی از عادی ترین دلایل میگرن و سر درد خشکی و کم آبی بدنه. پزشکان پیشنهاد می کنن که حتما روزانه مقداری مایعات مثل آب استفاده کنین و از خوردن نوشیدنیای الکل دار دوری کنین. هم اینکه از خوردن نوشیدنیایی مثل چای، قهوه، نوشابه و دیگه نوشیدنیایی که شامل کافئین و شکر هستن منع می کنن.

نوشیدنیا و غذاهای سرد رو آهسته استفاده کنین

هممون این رو تجربه کردیم که هنگام خوردن غذاهای سرد مغزمون یخ می زنه. پزشکان به این سردردها سردردهای به وجود اومده بوسیله محرکای سرد می گن. این سردرد بدون این دست اون دست کردن بعد از خوردن غذاهای سرد و یخ در وسط پیشونی، پشت چشما، بینی در کوتاه مدت کمتر از ۵ دقیقه زمان میبره. این پدیده میگرن رو هم تحریک می کنه پس تلاش کنین غذاهای سرد مثل بستنی رو خیلی آروم بخورین.

پس فقط با چند تغییر ساده در برنامه ها و عادتای غذایی می تونین سر دردهای میگرنی رو کاهش داده و مانع ایجاد تغییرات در مغز شید.

علائم مریضی میگرن چیه؟

میگرن و لبنیات

بدونیم میگرن

You may also like...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *