دچار شدن به سرطان ممکنه بدترین خبر زندگی هر انسانی باشه حال اینکه با تشخیص زودتر از موعد معمولی این مریضی میشه روند بهبود رو بهتر و سریعتر در پیش گرفت.

به گزارش آلامتو و به نقل از آی بانو؛ سرطان دهانه رحم دومین سرطان شایع زنان در ایرانه که با تست پاپ اسمیر قابل پیشگیریه، شما جزو کسائی هستین که این تست رو انجام نمی دن؟

شاید شما آزمایش سرطان دهانه رحم داده باشین ، اما براساس گزارش جدید سازمان پیشگیری از مریضیای آمریکا ، ۱۰% از زنان آمریکایی ( بین ۲۱ تا ۶۵ سال ) در ۵ سال گذشته اصلا واسه این سرطان آزمایشی نداده ان .

این اعداد و ارقام ترسناک تر هم می شه. نصف زنان که هرساله به سرطان دهانه رحم گرفتار می شن، اصلا آزمایش پیش بینی این مریضی رو انجام نداده ان یا از آخرین آزمایش اونا ۵ سال گذشته س .

اولین برخورد شما با این موضوع شاید این سوال باشه که من آزمایش سرطان دهانه رحم رو انجام داده ام ؟ بله ، حتما ! آزمایش پاپ اسمیری که شما انجام می دین ، همین آزمایشه. شاید این موضوع شمارو گیج کنه ، چون دوره های آزمایش پاپ اسمیر تغییر کردن.

گروه اجرایی پیشگیری از مریضیا در آمریکا و انجمن متخصصین زنان و زایمون و ماماا پیشنهاد می کنن تا زنان بین ۲۱ تا ۲۹ سال این آزمایش رو به جای هرسال ، هر ۳ سال یه بار بکنن . زنان بین ۳۶ تا ۶۵ سال باید هر ۵ سال یه بار این آزمایش رو به همراه یه آزمایش HPV بکنن . (این ملاکا براساس سلامت و چگونگی زندگی یا در صورت وجود یافته های آزمایشی غیرعادی ، متغییر هستن. )

cervical cancer

این ملاکای جدید باعث نبود تشخیص این سرطان شدن ؟ ونسا کولینز ، نایب رئیس بخش معضلات خارجی پزشکی در فدراسیون برنامه ریزی والدین در آمریکا میگه که اینطور نیس . این ملاکا هم جهت با کم شده های مثبت اشتباه و بالطبع ، درمانا و مراحلی که پشت اون هستش انجام شده است ؛ مراحلی مانند colposcopies و cryotherapy.

علاوه بر این ، این گزارشات در سال ۲۰۱۲ جمع آوری شده و تغییرات اعمال شده در ملاکای پیشگیری پس از اعلام این یافته هاس؛ از این جهت احتمال تاثیر اون بر این روند افزایشی در ۵ سال گذشته بسیار کمه .

شاید دلیل اصلی نبود انجام این آزمایش از راه زنان، هزینه بالای اون هستش . کولینز میگه : ” مقصر اصلی دسترسی به خدمات درمانیه . آدمایی که بیمه نیستن یا خدمات بیمه ای مناسبی نداشته و به پزشکان مناسب دسترسی ندارن ، خدمات درمانی مناسب رو دریافت نمی کنن. ” اون در ادامه میگه که گسترش این مریضی در مکانایی که دسترسی به خدمات درمانی مناسب ممکن نباشه ، بیشتره .

اگه هنوزم شک دارین یا هول و هراس دارین که هر سال آزمایش پاپ اسمیر انجام بدین یا خیر ، بهتره با دکتر خود صحبت کنین. اون با در نظر گرفتن شرایط شما مثل سن ، رفتار جنسی ، خطر HPV ، گذشته آزمایشات و… می تونه دوره آزمایش شما رو مشخص کنه .

کلام آخر : سرطان دهانه رحم یکی از قابل پیشگیری ترین سرطان هاست . آزمایشات نشون میده که در صورت دچار شدن به این مریضی در سنین کم ، ۱۰۰ % افراد در ۵ سال اول زنده می مانند و ۹۳ % موارد با آزمایشات و واکسنای HPV قابل درمانه. پس با دکتر زنان خود صحsبت کرده و مطمئن شید به صورت مرتب آزمایشات لازم رو انجام می دین .

۱۰ نشونه خاموش لوسمی (سرطان خون) که نباید ندیده گرفته شن

نشونه های سرطان ریه

آی بانو زنان سرطان سرطان رحم