در اتفاقی کم سابقه و پس از پیگیری فراوون شاکی، فردی به اتهام نقض قانون کپی رایت در ایران محکوم شده.

در حالی که در بیشتر کشورها کم و بیش مجازاتایی مشخص واسه مقابله با نقض قانون کپی رایت هست؛ اما در ایران این قانون خیلی رعایت نمی شه و تا الان مشاهده نشده که مجازاتی واسه کاربران متخلف در نظر گرفته شه. بر این پایه همیشه تماشاگر تضییع حقوق ناشران، هنرمندان و مؤلفان هستیم.

با این حال در قوانین مربوط به حق مالکیت مفادی هست که براساس اون اگه فردی، قسمتی یا تموم اثر واسه دیگری رو به نام خود یا به نام خود پدیدآورنده بدون اجازه اون یا به نام شخص دیگری غیر از پدیدآورنده ، نشر، پخش یا عرضه کنه به حبس تأدیبی از ۶ ماه تا ۳ سال محکوم می شه.

ماده ۲۴ در مورد ترجمه بیان می کنه که هرکی بدون اجازه، ترجمه دیگری رو به نام خود یا دیگری چاپ، پخش و نشر کنه به حبس تأدیبی از سه ماه تا یه سال محکوم می شه.

انگار این قانون در حال به رسمیت شناخته شدن در کشورمونه؛ سایت آی تی ایران خبری منتشر کرده مبنی بر اینکه حکم زندان متهم به نقض کپی رایت تایید شد.

یه برنامه نویس اندروید که تونسته این حکم رو علیه فردی که اپلیکیشن اش رو به صورت رایگان در کانال تلگرامی عرضه می کرد بگیره، گفت:

تازگیا در تلگرام تماشاگر کانالایی هستیم که مدیرانشون مبادرت به منتشر کردن نرم افزارهای گوشیای هوشمند می کنن.

روند کار این کانالا بدین شکله که نرم افزارهای محبوب که از مارکتای معروف ایرونی در حال انتشار هستن رو دانلود کرده و فایل apk (فایل نصبی سیستم عامل اندروید) اونو استخراج کرده و در کانال خودشون جهت تبلیغات و جذب اعضا واسه کانال و بعضی وقتا واسه فروش منتشر می کنن.

به گفته ایشون، بر خلاف تصور، این عمل در کشور ایران جرم بوده و واسه مجرم، قانونگذار بطور شفاف تعیین مجازات کرده که ماده ۱ و ۱۳ از قانون پشتیبانی از حقوق پدیدآورندگان نرم افزارهای رایانه ای مصوب دی ۱۳۷۹ مجلس شورای اسلامی به اون پرداخته.

کشور ایران

ایشون هم اینکه اعلام کرد:

در روند پیگیری پرونده قضائی فوق، بدیش اینه تماشاگر نبود اطلاع مجریان قانون از وجود قانون فوق بودیم که باعث کاهش سرعت روند رسیدگی به پرونده می شد که حالا خوبیش اینه در آخر منتهی به ارسال حکم قطعی محکومیت شد.

بر این پایه، حکم اولیه دادگاه کیفری ۹۱ روز حبس تعزیری و ۵۰ میلیون ریال جریمه و پرداخت خسارت شاکی بود که در دادگاه تجدیدنظر تایید شد. اندازه خسارت عنوان شده ۶۰ میلیون تومنه که واسه مطالبه اون باید دادخواست حقوقی جداگونه ای تقدیم دادگاه حقوقی شه.

بیشنر بخونین: امکان ثبت مخفیانه تصاویر از صفحه نمایش موبایلای اندرویدی
موبایل
بخاطر این، مدیر کافه بازار، حسام آرمندهی هم به این موضوع عکس العمل نشون داد. اون در صفحه شخصی توییتر خود نوشته:

پیگیری این فرد جای تشویق داره و روشای قضایی رو شکل میده. همونقدر که توانایی فنی در کار و کاسبیای براساس اینترنت مهمه، ظرفیت حقوقی و مالی هم مهمند.

ایشون هم اینکه اعلام کرده:

کافه بازار ۲ سال پیش در پرونده ای با موضوع Fraud تونست ۸۵۰ میلیون تومن حقوق ضایع شده پیشرفت دهندگانش رو بهش بازگرداند.

منبع: zoomit.ir