فناوری

از اینجا مانده و از آنجا رانده؛ آیپد واقعا چه کاربردی دارد؟

در سال ۲۰۱۰ میلادی و همزمان با رونمایی رسمی آیپد، استیو جابز تو یه حرکت به یاد موندنی مقایسه ای میان تبلتا و کامپیوترای دسکتاپ انجام داد و واسه درک بهتر موضوع از طرف مخاطبان اونا رو به اتومبیلای سواری و ماشینای باربری تشبیه کرد.

در ادامه این مطلب با سایت ما همراه باشین.

اون در  صحبتای خود گفت: وقتی که هممون کشاورز بودیم ماشینای باربری از جمله دستگاه های کلیدی و مهم به حساب می رفتن اما همینکه بشر به سمت شهرها و حومه اونا حرکت کرد، وسائط حمل و نقل کوچیک تر کاربرد بیشتری پیدا کردن.

ابتکاراتی مثل دنده و فرمون خودکار، ماشینا رو از اینم باحال تر کرد. به گفته جابز، کامپیوترای شخصی و سیستمای مک، کم کم از دید کارایی مثل ماشینای باربری می شدن. هنوز در شهرها می شد اونا رو یافت اما هر کسی به کارشون نمی بره تا اینکه تبلتا وار بازار شدن.

شاید دیدگاه جابز در مورد کامپیوترای رومیزی درست بوده باشه اما قیاس اون در اصل اشتباه بوده چراکه امروز این اسمارت فونا هستن که در نقش ماشینای سواری عمل میکنن و تبلتا بیشتر به ونای کوچیک یا موتور سیکلت مثل هستن.

حالا پنج سالی از عرضه آیپد میگذره و این محصول بر سر یه دو راهی واسه وجود داشتن یا نداشتن قرار داره و امروز  دیگه هیچکی نمی دونه که کاربردش چیه.

وقتی که اپل تبلت خود رو رونمایی کرد، پیش بینیایی که در مورد موفقیت اون داده می شد به طور کامل قابل باور بودن. در اون زمان نسخه ۳GS آیفون در بازار موجود بود که نمایشگری کوچیک داشت و عمر باتری مک بوک ایر هم از دو ساعت تجاوز نمی کرد.

قابلیتای اون اجناس به شکلی بود که نیاز به عرضه یه دستگاه دیگه خوب احساس می شد و استیو جابز هم با استناد بر همین مسأله ارائه آیپد رو توجیه کرد.

اون در صحبت هاش گفت، واسه اینکه عرضه تبلت توجیه پیدا می کرد باید در انجام وظایف ابتدائی مثل مرور وب، مدیریت ایمیلا، تماشای عکسا، اجرای بازی و خوندن کتابای الکترونیکی «به مراتب بهتر» از آیفون یا یه لپ تاپ عمل می کرد.

شاید مطرح کردن این دلایل در اون دوران توجیهی به طور کامل عقلانی داشت اما با عرضه نسخه های مختلفی از این محصول کم کم از صحت و درستی اون ادعا کم شد. امروز اگه بخوایم در مورد کارایی سخن بگیم، آیپد حرفی واسه گفتن در برابر آیفون یا مک بوک نداره.

یه آیپد به خودی خود گزینه بسیار خوبی واسه وبگردیه اما اگه قصد جستجوی شامل خاصی رو داشته باشه آیفون امتیازات بیشتری رو در اختیارتون قرار میده: اسمارت فون iOS شما همیشه در جیب تونه و هر لحظه که بخواین به اون دسترسی دارین.

این روزا مرور خبرها و تورق کتابای الکترونیکی از راه نسخه های جور واجور آیفون به مراتب راحت تر از آیپد انجام میشه؛ نمایشگر این تلفنا بزرگ تر شده با این همه بازم میشه با یه دست اونا رو نگه داشت.

اگه از گرفتن عکس و اشتراک گذاری شون با آیپد لذت نمی برین باید بگیم که کارکرد آیفون در این بخش هم بهتره؛ در واقع این روزا کمتر کسی پیدا می شه که اینجور کاربرده هایی رو از آیپد خود داشته باشه.

در طرف دیگه مک بوکا قرار دارن که مرتبا سبک و سبک تر و عمر باتری شون هم بیشتر و بیشتر می شه و اگه شایعات گذشته در مورد اونا صحت داشته باشه نسخه بعدی این دستگاه (که قراره بیشتر پورتا از روی بدنه اون حذف شن) بیشترین شباهت رو به آیپد داره.

در حالیکه کار با آیپد از نظر نوع نرم افزارهایی که اجرا می کنه به مراتب ساده تر به نظر می رسه اما به عنوان یه وسیله فیزیکی باید همیشه اونو در دست نگهدارین و این در مورد تبلتای اپل ابداً مورد پسند نیس. در طرف دیگه مک بوکا خودشون یه استند یا پایه سر خود هستن و خیلی راحت روی میز، پا و حتی شکم استوار وای میستن تا شما کار خود رو به آخرسر برسونین. این سیستما وزن کمی دارن و بخاطر این حمل شون به این طرف و اون طرف خیلی هم آسونه.

آیپد چه فایده هایی داره که باعث فرق اون می شه؟

با در نظر داشتن تیزرهای تبلیغاتی گذشته جواب اپل به این سوال بدین شرحه: یه جور پلی بوک تعاملی واسه مربیان هاکی، یه نقشه تاچ واسه دنبال کنندگان توفان، یه دستیار آموزشی واسه کشتی گیران، یه دوست راهنما واسه شناسایی ماهی در زمان غواصی و در آخر یه جور وسیله پیشرفته واسه تعمیر توربینای بادی.

در این تبلیغات، آیپد به عنوان یه جور وسیله دکوری به نمایش در اومده. اونا آیپد رو نه به عنوان یه ماشین بلکه به عنوان یه سری از وسایل نقلیه عجیب و غریب به تصویر میکشن که هیچ فرد عادی به خریدشون حتی فکر هم نمی کنه.

مشکل اینجاس که شاید جاذبه دیگری واسه این محصول وجود نداشته باشه. هیچکی در واقع متوجه نشده که اون دنده خودکار یا فرمون خودکار چه هستن که می تونن باعث درخشش آیپد با نمایشگر تاچ ۹ اینچی اش شن.

بعضی مشکل رو به خود iOS نسبت میدن. جین لوییس گاسی رئیس قبلی بخش پیشرفت مکینتاش اپل سال گذشته نگرانیای این گروه از کاربران آیپد رو به گوش مدیران شرکت مورد بحث رساند.

تا الان برگ برنده اپل در حفظ سادگی آیپد بوده اما اگه بخواد سهم بیشتری از بازار کامپیوترای رومیزی رو به خود اختصاص بده باید به سرعت بعضی دیواره ها از مقابل اون ورداشته شن.

به گفته اون، اولین خواسته گاسی و این قشر از کاربران دسترسی به فایل سیستم iOS است و اونا خواهان قابلیتای مالتی تسکینگ هستن. یه آیپد با سیستم عامل قوی تر و یه استایلوس می تونه کلید حل این مسأله باشه؟

یه سریای دیگه اما، اکوسیستم اپلیکیشنای آیپد رو مشکل اصلی می دونن و شاکی هستن که اپلیکیشنای ارائه شده واسه اون به اندازه ای نیس که قابلیتای این محصول رو به نمایش بزاره.

اونطور که Khoi Vinh طراح میگه، اپل پیشرفت دهندگان رو تشویق کرده که به جای تدوین دوباره روند ایجاد اپلیکیشنای آیپد، اونا رو بهینه سازی کنن.

به باور این گروه، اپل در واقع به اینترفیسای جدیدی واسه وبگردی، مطالعه، ترسیم، رابطه و ساخت موسیقی نیاز داره.

یا شاید هم لازمه که آیپد به روش بهتری با باقی اکوسیستم اپل کامل شه. این تبلت به لطف امکاناتی مثل Continuity دست کم می تونه به وعده اولیه سازنده خود که به درستی ایجاد یه جور «نمایشگر بزرگ و قشنگتر واسه مشاهده شامل» است جامه عمل بپوشونه.

شاید بهتر باشه آیپد به جای اینکه به عنوان یه وسیله جداگونه عمل کنه، بیشتر در نقش یه همراه یا نمایشگری ظاهر شه که بخشایی از امکانات آیفون و مک رو در خود داره.

احتمال میره در آینده ای نه خیلی دور، یکی از این دو نظریه یا ترکیبی از اون غالب شه و تبلت هم واسه همیشه در کنار تلفنا و پی سیا بمونه (حال، ساعتای هوشمند و پوشیدنیای دیگه که جای خود رو دارن).

اما اگه این جوری نشه، این خطر همیشه احساس می شه که آیپد کمترین نقش رو در زندگی دیجیتال ما رو دوش بگیره.

You may also like...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *